Recenze 3-rychlostní Aku příklepové vrtačky Ryobi CDI 1803 – systém ONE+ 18

Tak tohle je opravdová legenda Ryobi. Dříč a vlajková loď akumulátorového nářadí systému ONE+ od Ryobi. Od doby, kdy ji japonští konstruktéři vypustili do světa, uplynulo již přes 10 let a za tuto dobu prošla několika inovacemi a byla ve své poslední verzi Ryobi CDI 1803 M dovedena téměř k nedostižné dokonalosti, což potvrzují tisíce prodaných kusů profesionálním firmám a téměř nulová poruchovost.

Podívejme se na tento prakticky nezničitelný japonský skvost trochu blíže. Začněme výčtem technických parametrů, které ihned aku vrtačku  Ryobi CDI 1803 ONE+ katapultují na špičku v tomto segmentu na trhu.

Příklepová aku vrtačka Ryobi CDI 1803Unikátními 3 rychlostmi nedisponuje žádný konkurent, všechny rychlosti jsou plně kombinovány s možností nastavení tří modů - šroubovák (24 utahovacích momentů) / vrtačka / příklepová vrtačka. Vrtačka disponuje enormně vysokými otáčkami na 3. stupeň – 2200 ot/min. Pravý / levý chod a rychlost regulovaná spouští je samozřejmostí. Elektronická brzda, která v setině vteřiny stroj zastaví je při takto silné vrtačce nutností, vždyť utahovací moment 55Nm vyvine takovou sílu, že je v rukama neudržitelný (mj. proto je k vrtačce přiložena namontovatelná festovní rukojeť) . Bezpečnost společně s použitelností, spolehlivostí a výdrží je a byly pro inženýry z Ryobi vždy na prvním místě. Veliký důraz byl při vývoji kladen na celkovou bytelnost a rigiditu, která je profesionály vyžadována. Dokonale spočítaná planetová převodovka z vysoce kvalitní oceli uložená v kovové skříni, výjimečný motor (stejně jako u jiných přístrojů ONE plus od Ryobi) a  pogumované plastové kapotové části tvoří celek, který prakticky ani při tom nejhrubším zacházení na stavbě nebo v dílně nelze zničit. Motor a speciální kapotové plastové části si rozhodně zaslouží více pozornosti a proto se jim budeme věnovat podrobněji níže. Celkový dojem dotváří bytelné ocelové, rukou utahovatelné, sklíčidlo s unikátním protáčivým prstencem. Tento zdánlivě zanedbatelný detail má vysokou užitnou hodnotu, jak uvidíme níže.

Příklepová aku vrtačka Ryobi CDI 1803Jedna z mnoha testovacích vrtaček  Ryobi CDI 1803 (právě ta z fotografií u recenze), byla testována v ostrém nasazení při stavbě jednopatrové dřevostavby typu bungalov o zastavěné ploše 148m2 postavené na pilotách. Stavba trvala dva měsíce a na staveništi nebyl proud 220V, takže stavebníci  používali pouze akumulátorové nářadí se dvěma akumulátory. Vrtačka byla použita na: vrtání děr do zeminy pro piloty ( 20x1300mm) , vrtání do betonu pro patky a do elektropilíře, šroubování 63 000 šroubů do dřeva  velikosti od 8x200mm do 5x50mm, vyrovnávání 5km ocelového napínacího 2,7mm drátu na plot a na množství dalších stavebních činností.

Pro úplnost uveďme, že kromě příklepové vrtačky Ryobi CDI 1803 byly při stavbě použity i další nástroje Ryobi systému ONE+. Konkrétně 2 – rychlostní aku vrtací šroubovák Ryobi LCDI 1802 M ONE+, aku úhlová bruska Ryobi CAG 180 M ONE+ (videorecenze), mafl s laserem Ryobi CCS 1801 LM ONE+,  aku ocasová pila Ryobi LRS 180 ONE+, aku přímočará pila Ryobi CJS 180 LM ONE+, aku hoblík Ryobi CPL 180 M ONE+, aku vytlačovací pistole Ryobi CCG 1801 M ONE+, Aku vysavač pro mokré/suché vysávání Ryobi OWD 1801M ONE+, aku ruční vysavač Ryobi CHV 182 M ONE+, aku sponkovačka / nastřelovačka Ryobi CNS 1801 M ONE+, aku ventilátor CFA 180 M ONE+, aku excentrická bruska Ryobi CRO 180 M ONE+, aku vibrační bruska Ryobi CCC 1801 M ONE+, 18 a 14,4 V univerzální rychlonabíječka Ryobi BCL 1418 ONE+ (pouze se dvěma akumulátory BPL 1820 ONE+),  aku svítilna Ryobi LFP 1802 S ONE+ a jako bonbonek, který se ovšem ukázal nenahraditelný i MP3 Aku rádio Ryobi  CRA 180 M ONE+. Pořadí vyjmenovaného nářadí Ryobi ONE+ zároveň odráží i důležitost a četnost použití na stavbě.

Z přiložených fotografií jasně vidíte, že s vrtačkou nebylo zacházeno v rukavičkách. Naopak v průběhu stavby několikrát spadla až z výšky 4,4m (nejvýše při montáži střechy), při montáži byla spíše odhazována nežli pokládána a musela snášet velmi často déšť i začínající mrazy. Vrtačka prošla rukama čtyř montážníků a každý se k ní choval dle svého, ale vždy (tak jak to u profesionálního nářadí bývá) poměrně nemilosrdně.
Příklepová aku vrtačka Ryobi CDI 1803První doslova obdiv sklidila Ryobi CDI 1803 ONE+ hned první den, kdy došlo na montáž osmi pilotů a musela vyvrtat do poměrně kamenité zeminy osm vodících děr průměru 2cm a hloubce 1,3m. Představte si odpor, jaký klade zemí svíraný vidiový vrták. Byl tedy zařazen první rychlostní stupeň a vrtačka Ryobi začala nelítostně drtit vzpírající se zeminu. Ukázalo se, že bez přídavné rukojeti není vůbec možné vrtat a i tak po třech vrtech si musel nástroj kvůli vysílení vzít do ruky další montážník. Úlohu zvládla Ryobi bez mrknutí oka.

Druhý den následovalo provrtání otvorů do betonových základů a zdí v elektropilíři. Do Ryobi CDI 1803 ONE+ byl nasazen vidiový vrták o průměru 13mm. Úkolem bylo vytvořit tři otvory průměru 200mm a hloubce 180mm (pro kopoflexové průchodky elektro a plynu). Za pomoci dvou akumulátorů BPL 1820 ONE+ a střídání 2. a 3. rychlosti v kombinaci s příklepem zvládla tento jak se ukázalo nelehký úkol na jedničku - a ještě k tomu za vydatného podzimního deště.
Příklepová aku vrtačka Ryobi CDI 1803Hračkou oproti předchozímu vrtání se pro Ryobi  ukázalo vyvrtání 128 děr 13x200mm do betonových patek pro sloupy oplocení. Zde se ukázaly přednosti příklepu Ryobi, síla první rychlosti a zcela jistě i enormní kvalita příklepového mechanismu vrtačky. Již v tuto chvíli bylo možné konstatovat, že doposud velmi časté přepínání rychlostí funguje velmi přesně a hladce bez jakéhokoliv, byť jen náznaku drhnutí.
Následující den otestoval vrtačku Ryobi velmi nekompromisně – vyvrtáním 88 otvorů o průměru 44mm a hloubce 18cm do dřeva pomocí velkoprůměrového vřetenového vrtáku. Vrtačka „jela“ bez zastávky a odpočinku od prvního do posledního otvoru. Nebylo možné jinak, druhý den ráno byl očekáván stavební dozor. Ještě týž noc byly přimontovány základové trámy pomocí 88 ks šroubů M24, které přesně a precizně dotáhla vrtačka Ryobi nastavená na 16. stupeň utahovacího momentu.

Trámová konstrukce dřevostavby a následné opláštění OSB deskami, stejně jako pergola, byly montovány celou škálou šroubů do dřeva  od 8x200mm, které jsou bez přídavné rukojeti neudržitelné, až do 5x50mm. Celkově bylo touto vrtačkou zašroubováno  63 000 šroubů uvedených dimenzí. Uvědomíme-li si, že většina akumulátorových vrtaček nezvládne zašroubovat ani jeden jediný šroub 8x200 (schválně vyzkoušejte Vaši vrtačku), musíme před tímto dílem konstruktérů z Ryobi smeknout.

Po dokončení stavby jsou, jak vidíte z fotografií, zřetelné známky poměrně hrubého používání, ale o to větší obdiv nastal při rozmontování a analýze opotřebení vrtačky. Montážníci, kteří celou dřevostavbu stavěli, nechtěli věřit svým očím. Kosmetické a povrchové škrábance (na funkci nemající vliv) a zbytky polyuretanového lepidla po tak náročném testování musel očekávat každý, ale planetovou převodovku a motor skutečně jako nový po tak extrémním testování neočekával skutečně nikdo. Přitom po celou dobu nebyla prováděna žádná údržba, dá se říci, že tomu bylo právě naopak. Skoro jsme měli dojem, že by si vrtačka tento  „nadvrtaččí“ výkon zopakovala ještě několikrát znovu, že teprv běží zahřívací kolo. Ale je to nakonec pochopitelné, kvalitní profesionální nářadí musí zvládnout podobných staveb několik desítek nebo stovek.

Příklepová aku vrtačka Ryobi CDI 1803Prostě dokonale a poctivě spočítaná a odzkoušená planetová převodovka Ryobi s absolutně přesně stanovenými vůlemi dělá divy. Nekompromisní kvalita motorů Ryobi je pověstná. Po rozmontování se ukázalo, že motor s podobným vytížením prostě počítá – prakticky žádné známky opotřebení (a to přímo do motoru několikrát zateklo při prudkých deštích a na vysoušení opravdu nebyl čas – pokračovalo se s promočeným nářadím). Čistota motoru i převodovky je dána velmi důmyslným systémem ventilace, odvodu vzduchu a chlazení, kdy do stroje nemá možnost proniknout prach a jiné cizorodé části.

Kapotové plasty jsou kapitolou samy pro sebe. Je známo, že Ryobi používá pouze ty nejkvalitnější plasty, které prostě nepraskají a nedeformují se. Ostatně Ryobi je samo průkopníkem ve vývoji a použití plastů. Jako jeden z prvních výrobců mohl splnit přísná kritéria týkající se plastů, které svým složením vycházejí vstříc ekologickým normám.

V praxi se ukázalo několik na první pohled zdánlivě zanedbatelných drobností, které se ovšem při každodenním používání ukázaly jako velmi přínosné. Pogumované části nářadí Ryobi GripZone™ zaručují velmi pohodlné a nekluzké uložení v ruce při práci (zvláště když jsou zpocené ruce – a to jsou na stavbě stále). Nemusíte tak vyvíjet nadměrnou sílu k udržení, aby vrtačka nevyklouzla z ruky. Tento detail montážníci velmi ocenili s tím, že do té doby než začali používat nářadí Ryobi s GripZone™, šlo snad o nejčastější případ rozbití nářadí (vyklouznutí z unavené ruky). Další, jak se ukázalo, vynikající drobností je volnoběžný kroužek na sklíčidle. Při šroubování šroubů nad hlavou, ze strany, zespoda, prostě z všemožných úhlů (což je při stavbě dřevostavby prakticky vždy), umožňuje volnoběžný kroužek na sklíčidle držet vrtačku jak za rukojeť, tak již při šroubování i za sklíčidlo. Další hodně ceněnou vlastností je elektronická brzda, která v setině vteřiny zastaví chod vrtačky. Možná víte, jak nebezpečný je doběh silné vrtačky, kdy jenom setrvačnost doběhu je schopna zlomit ruku, nebo namotat svetr a udělat vrtákem díru do břicha. Tomu právě dokonale zabrání elektronická brzda Ryobi.

Příklepová aku vrtačka Ryobi CDI 1803Jak ukázal test - celková rigidita, pevnost, preciznost, hladký chod všech součástí a ovladačů a spolehlivost dělá z akumulátorové příklepové vrtačky CDI 1803 vysoce hodnotný a prakticky nezničitelný nástroj pro jakékoliv využití - proto je profesionály vysoce ceněný . Pokud hledáte odpověď na otázku, jakou vybrat  opravdu kvalitní aku vrtačku, u které oceníte příklep, vysoký krokově nastavitelný utahovací moment a na akumulátorovou vrtačku výjimečné tři rychlosti a ke všemu extrémní nejvyšší rychlost 2200ot./min., pak je pro Vás unikátní příklepová vrtačka Ryobi CDI 1803 M určitě velmi vhodná volba. Zároveň je součástí systému ONE+, kdy jedinou  Li-ion ultra silnou aku baterií Ryobi BPL 1820 nebo lehčí Ryobi BPL 18151 můžete pohánět víc než 30 různých nástrojů a nářadí pro řemeslo, dílnu a zahradu. Z důvodů, které zazněly v této recenzi, je příklepová vrtačka Ryobi CDI 1803 M oblíbená, oceňovaná a prodávaná v obrovských množstvích (Ryobi je např. USA nejprodávanější nářadí). A vzhledem k těmto vysokým počtům je výrobce schopen nakupovat a používat extrémně kvalitní materiály a technologie. videorecenze

Tento text podléhá autorskému zákonu a je výslovně zakázáno jakékoliv zveřejňování tohoto textu nebo jeho části bez souhlasu vlastníka (www.Ryobi.EU).